İmam Humeyni (r.a) 3                 


İmam Humeyni (r.a) 3

İmam Humeyninin (r.a) Örnek Hayatı 

  İmamın misafirlerinin çok olduğu bir gün, yemek yenildikten sonra tabakları topladım mutfağa götürdüm. Zehra (İmamın torunu) ile bulaşıkları yıkamaya hazırlandık, o sırada İmamın mutfağa geldiğini gördük, İmamın neden mutfağa geldiğini Zehradan sordum, sormakta haklıydım çünkü İmamın abdest saati değildi. İmam, kollarını sıvayarak şöyle dedi: Bu gün bulaşıklar çok olduğu için size yardım etmeye gel dim. İmamın bu sözünden sonra bedenim titremeye başladı, Allahım ne görüyorum, İmam bulaşık yıkıyor! Zehraya dedim ki ne olur İmamdan dışarı çıkmasını isteyin, bizim kendimiz bulaşıkları yıkarız. Bu benim için beklenmedik bir şeydi. Oysa bazı erkekler kendi evlerinde misafir gibiler, bütün işleri hanımlarının yapmasını bekliyorlar. İmamın bu yaşantısı bizim için örnek ve ders olmalı zira İmam gibi manevi ve ruhi yönden azamet sahibi bir insan bulaşıklara yardım etmek için mutfağa geliyor.

Ben İmamın hayatı boyunca bir kez dahi birisi ile yüksek sesle konuştuğunu görmedim, bir işçinin adını dahi basit bir şekilde söylemez ve birini çağırdığı zaman onları ziyarete gider hal ve hatırlarını sorardı. İmamın bu ilgisi onları çok sevindirirdi.

  İmamın yaşam tarzı halkın seviyesindeydi normal halk gibi yaşardı. İbadet ve dersten başka bir uğraşı yoktu. Yani tam anlamıyla bir talebe hayatı vardı. Ev eşyası hep aynıydı ve asla normalin üstünde bir yaşantıya sahip değildi. İşte bu yüzden ilmi çalışmaları ve mütalaası çok fazlaydı, odaya girdiğiniz zaman kitapların içinde kaybolduğunu görürdünüz, her zaman yerde oturmuş önünde masası ve etrafında üst üste serili kitapları dururdu.

  15 yıl İran halkı İmam ve önderlerinin yüzünü görmek için sabırsızca bekliyorlardı, İmamın geliş haberinin nasıl bir yankı yapabileceğini tahmin edebilirsiniz. İmamın gelişine yakın zamanlarda halk karşılama törenleri hazırlıyorlardı. Ben İmamın bürosundaydım, şehid Behişti telefon açtı ve dedi ki İmamın gelişinden dolayı program yapıldı ve İmamın haberi olsun diye dedi ki Havaalanına halı sermek istiyoruz ve İmamın konuşma yapacağı yere kadar ışıklandırma yapacağız. İmam geldikten sonra havaalanından helikopter ile konuşma yapacağı yere götürülecek vs. Söylenenlerin hepsinin İmamın yanına giderek anlattım ve İmam her zaman ki gibi sözüm bitene kadar dinledikten sonra o kararlı ve açık konuşması ile başını kaldırarak şöyle dedi Git onlara de ki Bu ne haldir böyle, Kimi İrana götürüyorlar? (böyle şeylere) asla gerek yok. Bir tane talebe İrandan çıktı ve aynı talebe İrana geri dönüyor. Ben kendi halkımın arasında olmak istiyorum (konuşma yapacağım yere) onlarla gitmek istiyorum, ayaklar altında ezilsem dahi.

  İmam, Paristen daha yeni dönmüştü o zaman ilk olarak refah okulunda kalıyordu. Halkı büyük bir şevk kaplamıştı Allah-u Ekber Humeyni rehber! sloganları atılıyordu. Ben, okulun hizmetlisi idim. İmamın okulda olduğunu biliyordum fakat hangi odada olduğunu bilmiyordum, odalardan birinin kapısını çaldım ardından, Allahın kulu diye cevap geldi. Ben İmamın olduğunu anladım ama içeri girip konuşmaya cesaret edemedim.

İnkılâptan sonra Londralı bir bayan gazeteci İmamla röportaj yapmak için Kuma geldi ve ben Londrada bulunduğum zamanlar beni tanıdığı için bizim eve geldi. İmam, Tahrana götürülmeden önce ben İmamın damadına bu bayan gazetecinin çok sorusu olduğunu ve İmamdan sormak istediğini söylemiştim fakat İmam, röportaj yapmayı kabul etmemişti. /Tebyan

 

 

 تعداد بازدید:  2706