İmam Humeyni (r.a) (6)                 


İmam Humeyni (r.a) (6)

İmam Humeyninin (r.a) Örnek Hayatı 

 İmam her işini programlı yapardı, hatta abdest tazelemesinin bile belirli bir vakti vardı. Hatırlıyorum da İmamın Pariste kaldığı evin karşısındaki bir evde arkadaşlarla konuşma kasetini kaleme alıyorduk, aniden İmamın abdest saati olduğu aklıma geldi ve gidip tuvalet temiz mi diye kontrol etmem gerektiğini düşündüm, benim sorumlu olduğum evin düzensiz olmasını istemiyordum, arkadaşlar dediler ki Aman be bunun da (tuvaletin) saati mi olurmuş? Fakat ben gittim ve oralan temizledim tarn o sirada imam geldi.

imam her zaman saat dokuzda akşam yemeği yiyordu, bir gün şehid Mufettehin konuşmasını ve halkın yürüyüşünü içeren bir video kaseti getirdiler ben de diğer arkadaşlarla beraber bu kaseti seyretmek istiyordum, bu yiizden biraz erken İmamın yanına gittim ve dedim ki Hacı ağa akşam yemeğini getirdim, İmam saatine bakarak dedi ki Akşam yemeğine daha yirmi dakika var!

 İmam her zaman saat onbirde yatıyordu tam saat üçte uyanıyordu, ben İmamın yattığı odanın önünde yatıyordum zira İmamın odası bahçeye doğru idi ve ben güvenlik yönünden emin değildim bu yiizden İmamın odasının öniinde yatıyordum. Her gece saat iiçte uyanıyordu ve ben Kuran ve dua kitabının kâğıdının sesinden veya ibadetinin sesinden uyandığını anlıyordum. İmamın, saat iiçten beş dakika erken veya geç uyandığını hatırlamıyorum. İmamın vakit diizeni konusunda görüşii şuydu; eğer insan vaktini programlarsa tabiatı ile o bu programa uyum sağlayacaktır. Ve bu konu sadece benim için değil, İmamı tanıyan herkes için bilinen bir şeydi. Fransa polisi dahi bize şöyle söylüyordu: Hatta biz dahi saatlerimizi İmamın hareketleri ile ayarhyorduk!

İmamın şehit olan oğlu Mustafayı defin ve ziyaret ettikten sonra eve geldi. İmamın günliik programında kitap okuma saati idi, gelip oturduktan sonra saatine baktı daha sonra kitabını eline ahp okumaya başladı. İmamın oğlu Ahmed bu konuyu şöyle anlatmıştı:

Ben İmamın elinde aldığı kitabı nereye kadar okuduğunu biliyordum zira kardeşimin şahadetinden bir gün önce bakmıştım İmam şehid olan oğlu Mustafayı defin ve ziyaret edip geldikten sonra her gün okuduğu sayfa sayısı kadar okudu ve sonra programında yer alan başka bir işe başladı. Böyle bir musibet bile İmamı günlük programından alıkoymadı ve düzenini bozmadı.

 İmamın oğlu Mustafa şehid olduğu gün biz İmamın cemaat namazı için camiye gitmeyeceğini düşündük, ama ezan okunduğu zaman İmam kalkıp abdest aldı ve dedi ki ben camiye gidiyorum. Ben oradakilerden birisine dedim ki, çabuk git caminin hizmetçisine haber ve seccadeyi sersin, O arkadaş caminin hizmetçisini bulamayınca etrafta evi olan arkadaşların birinden seccade ahp camiye sermişti. Halk camiye akın etti. Biz, Imam ile beraber camiye gittiğimiz de halk ağlıyordu. İmam halkın arasından geçerken Araplar şaşkın bir şekilde birbirlerine Humeyni asla ağlamadı diyorlardı.

 İmamın uykusu belirli bir vakitte başlıyordu, gece saat ikide gece namazı kılmak için uyanıyordu. Hastanede kontrol altında iken İmama uykuya geçmesi için ilaç verdikleri halde imam gece yansi uyamyor ve gece namazının vaktinin gelip gelmediğini soruyordu ve bu İmamın vaktinin nasıl düzenli ve tertipli olduğunu ve bedeninin bu düzene nasıl alıştığını gösteriyor. /Tebyan

 

 

 تعداد بازدید:  2711