İmam Humeyni (r.a) (10)                 


İmam Humeyni (r.a) (10)

İmam Humeyninin (r.a) Örnek Hayatı 

  İmam, vaktinin yoğun olmasına rağmen evinde yapılan bir harcamayı kendisi kontrol ederdi ve her alışverişten önce alınacakların listesi İmama gösterilirdi.

  İmam, israftan nefiret ederdi. Bir gün cemaat namazı için medreseye geldiğinde ezana biraz vakit vardı bu yiizden talebelerden birinin odasına gitti. O sırada talebelerden bir tanesi odasının lambasını söndürmeden İmamın yanına geldi İmam bunu görünce dedi ki Niçin lambayı açık bıraktın;? Oradakilerden birisi ışıkta israf olmadığını söylüyorlar deyince İmam, kim demişse yanlış demiş diye cevap verdi.

  İmam, İrana döndüğü zaman onu görmeye gelen halk çok kalabalık olduğu için İmam evin üst katına çıkıyordu ve halka konuşma yapıyordu. Bir gün İmam aşağı inerken bahçedeki odanın ışığının açık olduğunu gördü ve birisiyle haber gönderip, bahçede açık kalan lambayı söndürttü.

  Bir gün Fransada İmamın evi için alış veriş yapmaya gitmiştim, Portakalın çok ucuz olduğunu gördüm ve evde birkaç gün portakal bulunsun diye almam gerektiğinden biraz fazlasını aldım ve eve götürdüm. Her zamanki gibi aldığım şeyleri görmesi için İmamına yanına gittim, tabi çoğu zaman aldığım şeyleri görmek için İmamın kendisi mutfağa geliyordu. İmam, portakalları görünce dedi ki Bu kadar portakalı niçin aldın? Ben de dedim ki Hacı ağa evde iki üç gün portakal bulunsun diye aldım İmam, fazlasını geri götür. Bizim bu kadar portakala ihtiyacımız yok ki!dedi.

  Geri vermek benim için çok zor olduğundan dedim ki Hacı ağa fazla almamın sebebi ucuz olması idi. İmam dedi ki İki tane günah işledin bizim bu kadar portakala ihtiyacımız yoktu ve siz (fazlasını) aldınız. İkincisi de ucuz olması idi. Zira eğer bu portakallar dükkânda kalsaydı şimdiye kadar pahalı portakal alamayan birisi belki de bu gün bu ucuz portakalları ala bilirdi, işte bu yüzden portakalları geri vermeniz gerekiyor.

  Bir daha İmama dedim ki Hacı ağa burada alış verişi bilgisayarla yapıyorlar ve bir şeyi geri vermek çok zor belki de hiç geri almazlar, en azindan siz bir şey söyleyin de ben kendimi bu giinahtan kurtarayım İmam dedi ki Öyleyse siz portakallan soyun ve dilimlere ayırın akşam cemaat namaz için toplandığı zaman dağıtın herkes yesin belki Allah-u tela bu şekilde hatanızı bağışlar.

Bir gün mutfakta musluğu açmıştım, İmam geldi ve Niçin çeşme açık? diye sordu. Veya marul temizlediğim zaman İmam, Rubabe sakın bunları çöpe atmayın ben de Siz merak etmeyin biz onları salata yapıp yiyoruz diyordum.

  İmam abdest almak için odadan çıktığı zaman dahi televizyonunu kapatıyordu ve geldiği zaman açıyordu yani israftan bu kadar kaçınıyordu.

  Ben bazı konuları İmama bildirmek için yazıp veriyordum. Bir gün bir şey yazıp İmama verdim, İmam odadan çıkarak şöyle dedi: Niçin dikkat etmiyorsun? ben, ne oldu? dedim İmam Niçin birkaç satırlık bir şey için bu kadar kâğıt israf ediyorsun, bunu küçük ve işe yaramaz bir kâğıda da yazabilirdin/Tebyan

 

 تعداد بازدید:  2712